Wermundsen grupp on olnud perekond aastast 1974

Wermundsen Oy ajalugu ulatub 1974. aasta sügisesse, mil Rootsi AB D. J. Stork Soomes tegevust alustas. Alguses tegutses ettevõte Oy Stork Ab nime all ning asus Sipoos eramaja keldrikorrusel. Tolleaegsete seaduste kohaselt ei tohtinud välismaised ettevõtted omada firma kogu aktsiakapitali ning välismaalased ei tohtinud olla ka ettevõtte tegevjuhid. Seega omas 10% osalust soomlasest eraisik, kes tegutses ka ettevõtte tegevjuhina.

1990ndate alguses soovis rootslasest omanik äritegevusest loobuda ning ettevõtte töötajad ostsid firmas enamusosaluse. Rootslasest omanik jäi firmas vähemusaktsionäriks ning ettevõtte tegevjuht Reidar Wermundsénist sai enamusomanik.

Asutaja Reidar Wermundsén oma kontoris.

Majanduslangus ei peatanud Wermundseni

Soome majanduslanguse kõige raskemal hetkel, 1994. aastal, kolis ettevõte Vantaasse suurematesse ruumidesse. See oli kiire kasvu periood: ettevõttega liitusid uued juhid, töötajate arv kasvas umbes viieteistkümneni ning netokäive kasvas ligi 18 miljoni Soome margani. 1997. aastal taganes Rootsi vähemusosaluse omanik ettevõttest täielikult ning see viis firma nimevahetuseni. Ettevõtte uueks nimeks sai Wexon Oy. Üheksakümnendate lõpus kolis ettevõte Tuupakkasse umbes 1000 m2 uhiuude kontorisse. Umbes sel ajal hakkasid ettevõttes aktiivselt tegutsema ka pojad Juha ja Kari.

Iga põlvkonnaga aina paremaks – 2000ndate põlvkonnavahetus

2000ndatel algas ettevõttes põlvkondadevahetus, mis lõppes uue kümnendi keskel sellega, et Reidar Wermundsén loobus laste kasuks oma enamusosalusest. Samuti astus Reidar tagasi tegevjuhi kohalt ning uueks tegevjuhiks sai tema poeg Juha Wermundsén. Juha oli juba väikse poisina Wexoni kontoris aega veetnud ning koos ettevõttega üles kasvanud.

Vennad ei pidanud perefirmas jätkama, aga see võimalus tundus neile loomulikuna, pakkudes samaaegselt ohtralt väljakutseid. Mänguplatsiks olnud laost sai suvine töökoht ning mõlemad vennad töötasid enne juhatuse tasemele jõudmist mitmetel positsioonidel. Samuti on mõlemad vennad saanud insenerihariduse, mis aitas neil valdkonda veelgi paremini tundma õppida.

Vasakult paremale: Olli Sirkkiä, Juha Wermundsén, Arja Hämäläinen, Kari Peltomaa, Marianne Wermundsén, Mats Löfman, Tina Lindström, Jarmo Lyytinen ja Reidar Wermundsén.

Rahvusvaheliste turgude poole kasvamine

2023. aastal jätkus Wermundsen Oy kasv ja strateegiline ümberkorraldus, kui tütarettevõte Solotop Oy omandas edukalt Restaone Oy. See oli strateegiline samm Solotopi äritegevuse laiendamiseks HoReCa (hotellid, restoranid ja kohvikud) valdkonnas, mis on kooskõlas ettevõtte eesmärkidega tugevdada oma kohalolekut ühes kaasaja elavas ja pidevalt arenevas turusektoris.

Vastavalt geopoliitiliselt muutuvale majandusmaastikule tegi Wermundsen Oy samal aastal olulise otsuse sulgeda kontserni ülejäänud tegevus Venemaal. See otsus tähistab pöördepunkti ettevõtte ajaloos, peegeldades kohanemisvõimet ja strateegilist ettenägelikkust globaalsete väljakutsetega toimetulekul, jätkates samal ajal kasvu ja innovatsiooni taotlemist oma mitmekesises äriportfellis.

 

Grupi struktuuri reform ja rahvusvahelistumise jätkumine

2010. aastal sai tegevjuhiks Kari Wermundsén. Firma kasvust ja tegevuse laienemisest tulenevalt vajas muutust ka selle struktuur. Kasvuperioodil omandatud firmasid ja uusi ärisid hakkas koondama emafirma Wermundsen Oy.

Ettevõtte täielikult omanduses olevad tütarettevõtted on Gistele Oy, Solotop Oy, Wexon Oy ja Wermundsen OÜ (Eesti). Enamusomanikud on Wermundséni perekond, kelle järgi on emaettevõte oma nime saanud. 2014. aasta kevadel laienes Wermundsen Oy Tallinnasse, kus avati uus kontor, mis võimaldab Balti riikide vajadusi paremini täita.

2017. aastal kolisid Wermundsen Oy, Solotop Oy ja Wexon Oy Vantaast värskelt renoveeritud üle 3000 m2 suurusele kinnistule Malmis. See aitas omakorda parandada teenuste kättesaadavust ning luua võimalusi äri kiireks edasiseks kasvuks.

Muutuste tuuled on puhumas ka kõigis Wermundseni tütarettevõtetes ning viimaseks suureks väljakutseks on digitaalne revolutsioon. Esimesed suuremad sammud hõlmavad uut tooteinfo haldussüsteemi. Veidi hiljem, 2021. aasta sügisel avati Soome klientide jaoks Wexoni e-pood. Kuna teha on veel palju, jätkab kontsern digitaliseerimisse panustamist, et säilitada oma jätkusuutlikkus kiiresti muutuvas maailmas. Sealjuures on ettevõtte vastu näidanud huvi juba ka Wermundséni perekonna kolmas põlvkond, kes soovib panustada kontserni arengusse järgmistel aastakümnetel.

2022. aastal jätkas Wermundseni kontsern laienemist omandades enamusosaluse ettevõttes Kovartek Oy, mis tegeleb tööstuslike komponentide turustamisega.

Tegevjuht Kari Wermundsén venna Juha Wermundséniga, kes on Wexoni juhatuse esimees.

2022. aasta alguse seisuga on Wermundsen grupi käive üle 30 miljoni euro ning grupis töötab 125 inimest.

Wermundsen Oü
Mustamäe tee 55
EE-10620 Tallinn
Estonia

Tel: +372 601 4202
wermundsen@wermundsen.ee